Bienalja e Dytë Ndërkombëtare e Karikaturës : 70 vende të planetit dhe 600 autorë prezantojnë punimet e tyre

Nju Jork, 14 Shtator /AE/.-  Pjesmarrje  që i kaloi të gjitha pritshmëritë  dhe shumë interes  për të qënë pjese e Bienales se dytë Ndërkombëtare të Karikaturës   Niko Nikolla,  nga të paktën 75 vende të botës , me më shumë se 500 autorë , rikonfirmoi këtë fillim vjeshte se  tashmë , Shqipëria,  është e pranuar dhe e njohur zyrtarisht në hartën e madhe e cilësore të karikaturës botërore.

Por kete e konfirmon edhe fakti se dy vite më pare kur u ideua dhe iniciua nga Albanian Excellence ky aktivitet,  cilësia  dhe organizimi i parë  ka qënë në një shkallë të kënaqshme,  aq sa  kur u botua nisja  zyrtare e Bienales së  dytë Ndërkombëtare  të Karikaturës, nga grupi organizativ, reagimi ishte i menjëhrshëm dhe pozitiv në pjesmarrje.

Kujtojmë këtu se në fillim të muajit korrik  2022, ende pa kaluar  24 orë nga publikimi i komunikatës  zyrtare të  Bienales së dytë Ndërkombëtare të Karikaturës Niko Nikolla, reagimi  ishte i menjëhershëm,  befasues dhe shumë entuziast për artistët e këtij arti të njohur në të gjithë botën pë forcën dhe mendimin  sintetituez e plot inteligjencë që sjell.

Reagimi i parë ishte në sitet më të njohur të karikaturës ë botë , të  cilët pa një pa dy, komunikatën në shqip e përkthyen në anglisht dhe e botuan në sitet e tyre duke e inistitucionalizuar dhe duke i dhënë trajtë të shquar aktivitetit që e  nisi udhën e tij dy vite më parë në  Pogradec, në qytetin e lindjes së Niko Nikollës, personalitet i humorit dhe të satirës shqiptare , duke e shënjuar  kështu për herë të parë Shqipërinë, në hartën e karikaturës botërore .

Por me sa duket edhe  tema  përzgjedhur nga bordi artistik  i Bienales , “ Ku shkon bota ? “Where the world going ?, goditi  artistët duke reaguar ne dërgimin e  këtyre punimeve të cilat  do të përshfaqen në një aktivitet madhshtor në në Tiranë në vitin 110 –të , të  Pavarësisë së Shqipërisë , por dhe me 10 vjetorin e Albanian Excellence, themelueses së kësaj Bienale.

Prezantimi i kësaj teme ka qënë i shumëanshëm nga artistët dhe ka prekur të gjithë pikat e krizave njerëzore , sociale, ekonomike, mjedisore, strategjike, që planeti ynë sot ka në jetën e tij, duke arritur të sjellin një pazëll shumë  të arrirë profesional.

Por dhe tema e dytë e kësaj Bienaleje ,  Portret  Agim Sulaj, ka qënë më shumë se befasuese. Te paktën  180 autorë nga shumë vende të planetit e kanë sjellë në mënyra e koncepte të ndryshme  artistin e njohur  shqiptar me banim në Rimini në  Itali.  Spikat valixhja e  emigrantit , një element shumë  i gjetur në serinë e veprave të Agim Sulaj i cili njihet si artisti që kap trofe  në çdo konkurs nderkombëtar që  prezanton punimet e tij.

Në Shqipëri , në këtë shekull , kjo është iniciativa e parë që merret  në këtë drejtim me një emër të njohur në fushën e satitrës dhe të humorit siç është Niko Nikolla, i cili diti të hedh bazat e karikaturës në gjysmën e shekullit të XX në Shqipëri përmes revistës Hosteni të cilën e drejtoi për 25 vite .  Kjo revistë u kthye në një shkollë karikature në Shqipëri, në këtë revistë u krijuan një  grup karikaturistësh të cilët sot janë të njohur në të gjithë rruzullin si Agim Sulaj, Ilir Pojani , Sabaudin Xhaferri, Kosta Raka e shumë të tjerë .

Të paktën 250 punime nga 50 vende të botës u dërguan dy vite më parë  në  adresën e Bienales  ballkanike të karikaturës Niko Nikolla “Buzëqeshje  ballkanike”, që u organizua, më 18- 20 shtator 2020,  në Pogradec në qytetin e lindjes së humoristit të njohur .

Harta gjeografike, e këtij eventi, perfshiu të gjitha vëndet e gadishullit te Ballkanit si, Shqipëria, Kosovë, Maqedoni,  Serbi,  Bullgari, Mali i Zi, Greqi, Turqi, Rumani, Itali, Austri , Poloni,  për të vijuar në Indi, Iran, Kinë, Indonezi, Rusi,  Siri, Argjentinë  etj.

Më poshte po japim listën e pjesmarrësve të Bienales së  Dytë Ndërkombëtare të Karikaturës Niko Nikolla që do të zhvillohet 1-4 dhjetor 2022 në Tiranë dhe Pogreadec

 

Abdelghani Benhariza  Algeria

Abhik Basu

Adnael Silva – Brasil

Adan Iglesias Spain

Ângelo Pastro Brasil

AGUS HARSANTA Indonesia

Agus Widodo Indonesia

Agron Sejdiu  Kosova

Ahmad Momeny AFGAN –CHILE

Akbar Rouhy  Iran

Akbar Rouhy Iran

Alaa Alrustum  Sweden

Aleksandar Lyubomirov Simov BULGARIA

Aleksandar Lyubomirov Simov BULGARIA

Aleksandar Petrikanovic  RUSSIA

Alex Oridoroga age13 cartoon club Cranberry Russia

Alexei Talimonov  England

Ali Dousti Iran

Ali Shafei  Iran

Alireza  8 vjec

Alireza Pakdel Iran

Alireza Radfarnia Iran

Alisson Affonso Portugalia

Aliyeh Mazaheri IRAN

Alosio Andrade BRASIL

Amir Dehghan    Iran

Amir Dehghan IRAN

Amen  Alhabarah  Saudi Arabi

Anatoliy Lerner Germany

Anatoliy Lerner Germany

Anbton Elmanov age9 (Russia) cartoon club Cranberry (1)

Vyacheslav Kaprelyants Ucraina

Andrey Selivanov  Russia

Anferova Liza age11(Russia) cartoon club Cranberry

Antiwar Universe  Romania

George Licurici

Antoni Ribeiro Martins Brazil

Antonio Medina Cuba

ANUPOJU APPARAO  India

Arben Meksi  Albania

ARES WORLD CUBA

ARISTIDES ESTEBAN HERNANDEZ GUERRERO Cuba

Ayten Kose Turkey

Ba Bilig CHINA

Ba Bilig CHINA

Bahram Arjmandnia Iran

BAKR Abdulrahman IRAK

Baran Fateminejad Iran

Basireh Hasani- Shariat Panahi   Iran

Bilal Akay  Turkey

Bilig BA CHINA

Billo -Marcus Vinícius Brasil

Bojnican  SLOVAKIA

BORISLAV HEGEDUŠIĆ  Croacia

Bossens Philippe

Bruno Paleni   France

Bruno Paleni France

Budi Hari  Indonesia

Bulent Okutan Turkey

Camila de la Fuente venezuela  Mexico

Canbuyuk Mehmet  Turkey

Cheng Zhu  China

Chernysev Mikhail Russia_cartoon club Cranberry

Chitthi Poornachandra Rao  INDIAA

Cinnamar Parker

Ciro d’oriano  Italy

Constantin Pavel Romania

Cornel Chiorean Romania

Crisis -Wesam Khalil- Egypt

Czesłaë Przęzak

Dariush Mehrdelan

Damir Novak Croatia

Dark Milk Iran

David Hafez USA

Daydier  Bernal  Cuba

David Konstantinovic  Serbia

Dimaz RESTIVO  Brasil

Dimaz Restivo Brazil

Dimitris  Greece

Dipti Dhakul

Dirk Thimpont

Dmitry Muhamedynow age12 (Russia)

Dvorska Luda_Zoran Mihailovic Serbia

Efat Amjadipoor  Iran

Ehsan Ganji IRAN

ELHAM  KHALILI MEHR  Iran

Elham Khalilil Mehr Iran

Emil Idzikowski Polonia

Emilio Guazzone  Italy

Endri Beqo Albania

ERDOGAN BASOL Turkey

Eugene Grigoriev UKRAINE

Eugene Grigoriev Ukraine UN

FATİH AKSULAR  TURKEY

Fazvi  Morsoy

Fedor Chernyshev age 13cartoon club Cranberry(Russia)

Filip Karan Bora

Firuz Kutal Norway

Fodil Hakem  Algeria

Fyodor Alekseev Russia

GABRIEL Benavides SPAIN

Geetanjali Singh

Gelu Pascal

Gerald Peigneux  France

Golub Serbia

Goran Celicanin Serbia

Goutsol Oleg  Ucraina

Grigoris Georgiou Greece

H  Zlatkovsky

Hady Lagziyan Iran

Halit Kurtlumus Turkey

HAMID KAROUT SYRIA

Hamid Soufi Iran

Hamid Ghalijari Iran

Hazem Nassar Usa

Helmut Jacek

Horia Crisan – Romania

Hossein Eskandar Germany

Hossein Kazem Iran

Huang Qigong China

Huey Nguyenhuu Usa

Hule Hanusic  Austria

HULE HANUSIC Austria

Hunger -Wesam Khalil- Egypt

Huseyin Cakmak (Cyprus)

Hikmet Cil  Turkey

Igor Smirnov  Russia

Ilya Katz Kirgistan

Iman Nouri Najafi  Iran

Imri Musliu Kosove

Irina Galchina (Russia) cartoon club Cranberry

Izabela Kowalska Wieczorek  Poland

Jamal Sahif Marocain

Javad   Iran

Javad  Jafarian ‘

JAVAD JAFARIAN Iran

Javad Takjoo-IRAN

Maciej Trzepalka  Poland

JAVIER ZORRILLA BERGANZA Spaine

Jia Rui Jun China

Jiri Srna

Jitet  Koestana  Indonesia

JORDAN POP ILIEV MACEDONIA

Jorge Oscar Fuchs Brazil

Jorge Sánchez Armas  Cuba

Jose Antonio Costa Brazil

Jugoslav Vlahovic SERBIA

Jun Sheng China

Kaan Saatci Turkey

Kateryna Malko Ucraina

Kaya Yuzseven Turkey 17 vjec

Kazanevsky Vladimir Ucraina

KEMAL YILMAZ  Turkey

Keti Radevska  Macedonia

Khoiril Mawahib Indonesia

Kirill Tischenko age15(Russia)cartoon club Cranberry

Kirill Usachev age15 cartoon club Cranberry

KOLACZEK ZBIGNIEË  Poland

Konstantinova Vasilina2_age 7_club Klyukva _Snezhinsk

Kostya Chernyshev age11 cartoon club Cranberry(Russia)

Lan Bo China

Lenya Blinov age10cartoon club Cranberry

Lezio Junior Brazil

LI KUI JUN CHINA

Li Xiao Yang China

Lijie yang  China

Liviu Stanila Romania

Louis PoL – Australia

Luan Vrioni – Albania

Luc Vernimmen

Luis Angel Espinosa García

Lukyan Chenko Ukraina

Lukyanchenko Igor – Dating (1)

Luljeta Goranci Kosova

Mahboobeh Pakdel Iran

MAHESH KUMAR DUBEY  India

MAHMONIRBABAZADEH ZAREI iran

Mahshid Hashemi Iran

Makhmud Eshonqulov Uzbekistan

Makmun BUngsu Indonesia

Marco De Angelis  Italy

Mariagrazia Quaranta ITALIA

Marija Dragacevic droga Serbia

Mario Ros Croacia

Mark Winter

Marko Ivic Croacia

MARVIN FIGUEROA Venezuela-USA

Masha Galeeva age11 (Russia)

Maya Tcholakova Bulgaria

Mello Brazil

Mete Ağaoğlu Turkey

Metin Yalçın Turkey

Mehmet  Zeber Turkey

Michael Mayevsky  Misha  Ucraina(Ukraine)

Michal Graczyk  Poland

Michel Moro  Cuba

MIHAI GABRIEL BOBOc ROMANIA

Mikhail Zlatkovsky Russia

Mileta Miloradovic  Serbia

Mirtad Armenia

Mirtad Gazazian Armenia

Mohammad Reza Kordian Iran

Mohamed  Hosein  Akbari Iran

Mojmir Mihatov  Croatia

MORTEZA DEHKAMEH Iran

MUSA KAYRA  Cyprus

Musa Keklik Turkey

Mustafa kurmali Turkey

Muzaffar Yulchiboev Uzbekistan

Mustafa YILDIZ  Turkey

Mynameis Temenuga Djourovaand  Bulgaria

Muzaffar Yulchi

Neda Khodaverdi Iran

Nicola Bucci  Italy

Nicola Bucci  Italy

NIKOLA KONSTANTINOVIC Serbia

Nikolay   Russia

NIKOLAY CHERNYSHEV   Russia

Nikolay Chernyshev  Russia

Nikolay Chernyshev (Russia) (cartoon club Cranberry

Nilya Sadat Mirrezaie  IRAN

Ning bin  CHINA

Nir Molad & Amos Ellenbogen  Israel

Norbert Van Yperzeele Belgium

Ognjen Gavrilovic tigar Serbia

Okuz  Gurel  Turkey

OGNJEN sTOJANOVIC GALERIJA serbia

OKTAY BİNGÖL

Oleg Gutsol Ukraina

Oleg LOKTIEV Ukraine

Oleksiy Kustovsky  Ucraina

Olena Tsuranova Ucraine

Olexander DUBOVSKYI  Ucraine

Olexandr Sydorenko Russia

OMAR FIGUEROA TURCIOS SPAIN

Omer Cam – Turkey

Oturgan HAYRETIN TURKEY

Panduranga Rao  India

Paresh Tank  INDIA

Patrick Heymans Belgium

Pavel Constantin Romania

Pavel Matuska Republika Ceke

Pellumb Bylyku  Albania

Polina Korzhova age17SERBIA

PRASAD KAZA india

Qasim Ahmed Qapalan Irak

Qi jin Gyan-China

Raimundo Llerena Cuba

RAMANA MURTHY INDIA

Ramiro Zapata – Colombia

Raphaël Dona BELGICE

Rashid Keyvani Iran

Rasko Lulic zagadjenist Serbia

RAÚL FERNANDO ZULETA COLOMBIA 2

RAUL GRISALES  Kolombia

Razm Hosseini  Iran

Ravindrasingh A.Patil India

Resad Sultanovic Bosnia-Herzegovina

Ricardo Freitas  Brazil

Rita Kevorkian Egypt

Roberto Castill0 Cuba

Roman Sika Slovakia

RONALDO CUNHA DIAS Brazil

Saman Torabi  Iran

Sapoznikov Timofey age 16   (Russia)

Sergio Magallanez

Sergio Magallanez Argentina

Shahram Yaghoubi Majd  IRAN

SHEN HONG LI CHINA

Shkelqim Maraska Albania

Shpetim Hoxha  Albania

Soltan Soltanli  Azerbaijan

Soltan Soltanli – Azerbaijan

Somitazahra  Setarehaseman Iran

Stefaan Provijn Belgium

Steffen JahsnoëskI GERMANY

Svalova Elizaveta age 9 cartoon club Cranberry

Syderenko Ukraina

TASSER FRIEDRICH  Italy

Tasser Friedrich Italy

Tayebe Khalili Mehr Iran

Tayebe KhaliliMehr Iran

Timur Yaunbaev age13cartoon club Cranberry

Tin Myo Aung Myanmar

Tsocho PEEEV BULGARIA 2

Tomáš Truneček

Uttamkumar  Yeddu

VASILINA VASILIEVA age13(Russia)

Valery Momot Ucraina

Venkata Sudhakar Rao INDIA

Viacheslav Kapreliants_Kharkov Ukraine_3

Víctor Solís

Viktoriya Ustyugova age15 cartoon club Cranberry(Russia)

Vladimír Pavlík  Slovakia

Vladimir SOLDATOV

Vladimir Soldatov  Russia

Vladimir Stevović stit Serbia

Vova Lobanov age13cartoon club Cranberry

Wang Da  Peng   China

Wang Xuewei China

Wesam Khalil- Egypt

XIA OQI ANG  China

Yalda Hasheminezhad IRAN

Yu Shizhong CHINA

Yury Kosarev . Russia

YUSTINUS ANANG JATMIKO Indonesia

ZESŁAË PRZĘZAK Poland

Zoran Grozdanovski  Macedonia

Zhao     China

Zhaleh Yoosefinezhad Iran

Zhenya Chernyshev-Russia -age33cartoon club Cranberry

ZORDAN DANIELE ITALY

Сергей Соколов Rusia

Юрий Косарев Rusia

世界将走向何方 China

Tema e  dyte:  Portret Agim Sulaj

Pjesmarresit

 

Abdelghani Benhariza  Algeria

Abhik Basu

Adelina Canolli Angli

Ahmad Mudianto Indonesia

AHMET AYKANAT, TURQI

Ahmet Öztürklevent Turkey

Akbar Rouhy-Iran

Alain Roche France

Alireza Pakdel- Iran

Alosio Andrade BRASIL

Ameen Alhabarah  Arabia Saudite

Andriy Tymoshevskyy Ukraina

Annamaria Denti Italia

Antonio Santos  Portugal

Aghil  Rastegari  Iran

ARTUR FERREIRA, PORTUGALI

AYTEN KÖSE

BAHRAM AZIMI, IRAN

Bahram Babaie iran

Bani Shariat  Iran

Billo -Marucs Vinícius Brasil

BOB VINCKE,BELGJIKE

Canbuyuk Mehmet Turkey

César Andres Leal Ramirez  Uruguaj -Florida-USA

Chitthi Poornachandra Rao Matthurty  India

CIVAL EINSTEINT BRAZIL

Daniel Stieglitz germany

Daniil Kuznetsov Ukraina

Danny Yustiniadi Indonezia

DARIO CASTILLEJOS,DARIO, MEKSIKE

David Vela  Spain

Delaram Khodaei Iran

Daydier Bernal  Cuba

Diellza Kërqeli Kosove

Eder Santos Brazil

Edi dDharma Indonesia

Elham  Khalili Mehr Iran

Emil Idzikowski  Polania

Ermelinda Lupi Albania

Ester Lauringson Estonia

Evandro Carlos Figueiredo Brazil

Fábio Cortez Brazil

Fábio Cortez Brazil

Fatemeh Abdi

Fatemeh Heidari Iran

Fatemeh Nazardokht.Iran

Fethi Gürcan Mermertaş TURKEY

Firuz Kutal Norway

Franc Italy

Francesco Comeni

Gelu Pascal Romania

Girolamo Sforza Italy

Goran Celicanin Serbia

Guo ye China

Hamid Reza Heydarisefat  Iran

Hamid Soufi Iran

Hazem Nassar USA

Helmut Jacek

Hossein Eskandari Germany

Hossein Kazem Iran

Huang Ronghai China

Hule Hanusic – Austria

Ivailo Tsvetkov – Bulgaria

Ivo Chadžiev Slovakia

Jalil Saberi Iran

Jean Michel Reno France

Jean-Michel Renault france

Jehona Ajradini Angli

Jaike Guerrero   Peru

JOE BONFIM , FRANCE

Kemal Yılmaz Turkey

Keti Radevska Macedoania

Khaliq dad  Afganistan –France

Konda Raviprasad India

Lamberto Tomassini Italy

Leonardo Cannistrà Italy

LEZIO JUNIOR Brazil

Li yan Nian China

Liviu Stanila Romania

Luan Vrioni Albania

Luljeta Goranci   Kosove

Lütfü Çakın TURKEY

Mahshid Kargar Iran

Makhmudjon Eshonkulov Uzbekistan

Marco D’Agostino  Italy

Marian Avramescu Romania

Mario Magnatti  Italy

Masoud Refi

Mass Sam  Kosove

Mastaneh Fatemi iran

Matías

Medi Belortaja  Albania

MEHMET KAHRAMAN, TURQI

Mello Brazil

Mikhail Zlatkovsky Rusia

MILORAD  RANKOV Serbia

Mohamad Idham   Singapore

Mohammadreza Kordian Iran

Mohammadhosein Akbari  Iran

Mojtaba Azhdari  Iran

Monika Dukaj Monte Negro

Musa Keklik Turkey

Muzaffar Yulchi

Nahid Maghsoudi Iran

NASRIN SHEHKY, IRAN

Nikola Papalilo  Albania

Nong Lin Road Ji Lin  China

Norbert Van Yperzeele

Nurwenda Juniarta (Jiwenk)  Indonesia

Oktay Bingol  Turkey

Oleksiy Kustovsky Ukraine

OMAR FIGUEROA TURCIOS 2

Paulo José Barbosa Pinto PORTUGAL

Pavel Constantin Romania

Pedro Silva Portugal

PIERRE BALLOUHEY, FRANCE

Pjesmarresit Agim Sulaj

Qi jing Yan-China

Radoslav Repicky

Rafa Caballero Espana

Raju Mettu  India

Raju Mettu India

Raed  Khalil  Syria

RAUL GRISALES Colombia

ROBERT ROUSSO, FRANCE

RONALDO CUNHA DIAS Brazil

ROSS THOMSON, ANGLI

Saeb Ziayi Iran

Saeed Sadeghi Iran

SAMAN TORABI, IRAN

Sandoval   Colombia

Selajdin Hajdini  Kosove

Sergio Magallanez Argentina

Sergio Magallanez Spain

Serhat Kurt Turkey

Seyyed Sajjad Alizade Iran

Shankar Pamarthy

Sheida Sardashti

Sihana Sejfullai Macedonia

Sokol Kola Albania

Soltan Soltanli  Azerbaijan

Stefaan Provijn Belgium

Suliman Almosihij  Arabia Saudite

Sultanovic Sarajevo

Tayebe Khalili Mehr Iran

Tekin Alp Gureken

Tin Myo Aung Myanmar

Turan İyigün Turkey

Umberto Romaniello  ITALY

WANG WEI – China

Yathish L Shettigar India

YOSH  Korea e Jugut

YUSTINUS ANANG JATMIKO Indonesia

Zahra Fatemi Iran

Zang Qiang China

ZORDAN DANIELE ITALY

Ivailo Tsvetkov – Bulgaria

Agim  Demi USA

Milko Dalla Battista Italy

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *