Është vetëm një mision mirësie,  “Të dua Arbëri “ !!!

Tirane, 16 Maj/AE/.- Emoción dhe ndjesi të mrekullueshme përjetova këtë të shtunë të 16 majit, teksa shihja nga Tirana e vaposur me erë –zagushie, live ne Facebook, ceremoninë e veshjes së nuses arbëreshë  nga Frascineto ne Itali.

Ishte një ceremoni dashurie ideuar e realizuar Lucia Martino, nga Miss Arbëreshë 2019, Miss Ilenia Colloca, nëna e saj Gemma Ceccarini, dhe gjyshja e saj e dashur Elena e cila ja kish veshur kete kostum mbesës  kur ishte disa muajshe e me pas vit pas viti ne cdo ditelindje e festë arbëreshe e shtepie!!!

Në ekranin e vogël ne Facebook, shfaqej veshja pjese -pjese  me ngjyra plot jetë, figurëza të vogla, qëndisur me ar por edhe me argjend të larë në ar.

Lucia  pyeste dhe Gemma tregonte per cdo detaj te saj . Fullanza , ‘operatorja’, e “Luacia al Kana” ,  me kujdesin e saj xhironte cdo sekuence !!!

E punuar e gjitha me dorë, në vetvete  një filozofi e menduar bukur për të ndërtuar  veshjen e nuses . Cdo gje është  realizuar nga gjyshja e Miss Arbëreshë, nëna  Elena por  që vishet ashtu hap pas hapi nga mamaja e saj Gemma.

Tre breza që rrinin aq bukur së bashku  këtë pasdite maji për të treguar një kohë të shkuar që jeton edhe sot te gjaku i shprishur i Arbërit këtu në Frascineto në Cozenca në Itali.

Bota m’u duk e vockël shumë, mu duk se fuqinë dhe prepotëncën që tregon përball  nesh, ja kish marrë kjo dashuri e miresi e madhe  pesë a gjashtë shekullore e mbarsur me mall te ngrirë të atdheut të ikur e vendosur paskëtaj nga male mbi male përtej Adriatikut historik mes Italisë dhe Shqipërisë tonë.

Kjo traditë e skalitur dashurie që  dlirësisht përconin zonjat  tona të Arbërisë ,  sillnin pasuri ngjyrash, origjinalitet, punë për të bukurën, vullnet për ta ruajtur e mbrojtur këtë pasuri, sillnin historinë tonë !!!

E gjitha kjo ceremoni , erdhi e qetë  dhe e plote hap pas hapi me një këngë për nusen në sfond, me lajtmotivin e bukur të nënës që  vesh nuse, bijën e saj .

I gjithi ishte nje spektakël që tejkalon spektaklet më të rafinuara, një spektakël i vërtetë që  qëndron më shumë se madhështor përballë departamenteve e zyrave burokratike plot perkedheli, sfiduese përballë titujve adminstrativë që dinë të heshtin perpara te vertetave te tilla , por qe  ‘bërtasin’, kur ndonjëhërë edhe ata organizojnë dicka !!!

Lucía Martino, nga Kana-ja e saj në një fshat të vogël me erë mali,  ka javë që në këto ditë të coroditjes covidiane, tregon  me vullnet vetmitar, një traditë , jep një mësim , tregon për një jetë të largët si në përrallë,  përmes aromës ere-mire të biskotave apo  te pjatave që gatuan  shijshem me duart e saj .

Ajo flet bukur për një një jetë, për një  kulturë !!!

Nuk lodhet, as nuk stepet.  Të henën e  javes e nis me një mendim të ri për të shtunën që e bën të plotë orë pas orë e ditë pas dite. Pastaj te  shtunën  nis e tregon për një recete , për nje poezi , për një jetë , për një dashuri … !!!

Vetëm me dashurine e Arbërisë , nga mesi i marsit, Lucia vijon cdo të shtunë, një mision që nisi dy vite me pare  nga Vorea dhe Albanian Excellence.

Nga ajo kohë, vijojnë të projektohen ide, të kërkohen vlera , të jetëzohen vepra, si edhe sot ne kete  spektakel vlere e dashurie njerezore !!!

Quhet , “Të dua Arbëri” !

Zuri udhë një pranverë të lagësht kur festohej me bujë , ditëlindja e heroi tonë kombëtar , pagëzuar si Viti i Skendërbeut !!!

 

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *