Gëzimi i Bienales së Dytë Ndërkombëtare të Karikaturës  Niko Nikolla

Parathënia e  Albumeve të Bienales së Dytë të Karikaturës Niko Nikolla

Nga Flora Nikolla

Tiranë, 10 Nëntor/AE/.- Bienalja e Dytë Ndërkombëtare e Karikaturës, si një premtim i bukur për t’i dhënë  jetë karikaturës  në Shqipëri si dhe për të qënë një konkurente leale në hartën e karikaturës botërore, tashmë është një realitet i bukur, një konfirmim se serioziteti dhe dinjiteti profesional , realizon konkurime të tilla profesionale , njerëzore, të një niveli të lartë organizimi, krahasuar me të një dikasteri me koloni njerëzish.

Me këtë qëllim, Albanian Excellence, organizoi  dy vite më parë  në Pogradec, Bienalen e parë  të Karikaturës Botërore, atëherë  kur bota ishte e kllapitur në vdekje nga virusi që vuri kurorën pa dashjen e kërkujt në të gjithë planetin tonë…!!!

Ne ecëm drejt duke organizur një Bienale shëmbull buzë liqenit të bukur e hije- dritë  të Ohrit, aty ku e kish nisur jetën kumbari i kësaj Bienaleje, Niko Nikolla, një nga  themeluesit  e karikaturës  shqiptare të viteve ’80-të  në Shqipërinë  e ideologjizuar në një sistem.

Kujtoj se, kur vendosnim logon në maskën mbrojtëse të këtij aktiviteti, ne nuk  e dinim  fundin tonë  cili do të ishte …,dhe kjo nga histeria që ofrohej nga toka, ajri, uji për hir të një virusi që u krijua e u përhap me apo  pa dashje(!)

Por ne e vendosëm këtë logo për të patur këtë vijimësi që sot e kemi në  duart tona si një gëzim në besimin që patën 70 vende të planetit për të konceptuar, krijuar, për të hedhur në art një mendim që shqetëson ditët tona  : “Ku shkon botë … ?”  por  dhe për të treguar  jetën plot sukses të një, artisti të njohur në planet siç është Agim Sulaj.

Ne sot jemi në gëzim sepse artistët  këto qënie që i përkasin gjithësisë së krijimit deri në dhimbje, u përgjigjën  për këtë Bienale me mendimin e tyre në art , duke  treguar shqetësimin dhe vërtetësinë  e lemës , Ku shkon botë ?, me konceptin e tyre filozofik, njerëzor, jetësor …!!!

Kujtoj  me mall tani së bashku me ju që jeni duke lexuar këto rreshta  orët, ditët, muajt që  jetuam  me këtë mision të karikaturës botërore…  Klik-u i postës elektronike, ishte  për mua  shoqëruesi  më i bukur  dhe  i kuptimtë , që në çdo moment të ditës më tregonte  që ne ishin në udhë të  mbarë në këtë rrugëtim… E gjitha më dukej  si të isha në një bisedë të bukur  dhe lozonjare , të kuptimtë  me këtë botë të madhe, pavarësht  se dritarja e postës elektronike ishte e vogël. …(Qesh) Kështu jetova nga qershori i vitit 2022, me këtë  realitet të bukur që rritej  para syve të mi, që bëhej konkret, orë pas ore, ditë pas dite, muaj pas muaji …

Ky album që keni në dorë, është treguesi më i mirë se pse jemi në gëzim, për këtë institucion që ne krijuam me dashuri dhe përgjegjësi  profesionale  dhe njerëzore.  Vështirësitë që trysnon mediokriteti shqiptar, nuk janë të lehta,  shumë herë të ulin kokën për t’i thërritur pa arsye ndërgjergjes tënde  profesionale…

Kjo Bienale e dytë për mua më bën të jem e të jemi në gëzim, sepse është konfirmimi që këmbëngulja  dhe vullneti mire dhe se ajo drita në fundin e tunelit që ke parë që nisje të punës tënde,  është frymëzimi dhe dashuria më e madhe për të të dhënë forcën që të ecësh drejt pa kushte dhe  pa u bërë pjesë e ndarjes më dysh të dinjitetit tënd profesional .

Ndaj them që ne jemi në gëzim të jemi së bashku në këtë festë të madhe të karikaturës në Shqipëri, është gëzim që në Tiranën tonë të tregohet ky art i  zgjuar, koncentrat mendimi që të bën të mendosh e të vesh buzën në gaz  pas një ditë të lodhur nga frenetizmi që jetojmë !!!

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *