Zonjat qe bejne Shqiperine

Antoneta Ndreka

Biznesmene , Drejtuese prodhimi ne Fabriken Lufra

Eshte bukur  kur njeh njerëz që heshturazi bëjnë punen e tyre dhe aq  më shumë kur dinë të japin më të mirën !!! Respekt për zonjën Antoneta Ndreka, një zonjë e rrallë, një histori e vertetë suksesi si profesional, familiar dhe njerëzor !!!

Kur viziton fabrikën Lufra , buzë rruge në Myzeqenë  e madhe dhe kur Antoneta të tregon fabrikën e ndërtuar  vit pas viti , me bashkëshortin e saj Arbenin dhe me dy djemtë e saj që kanë mbaruar studimet shkëlqyer jashtë Shqipërisë, pohon  se , Po që  ka shëmbuj ketu tek ne , se Po që ka njerez si familja e Antonetës të cilët dinë të merren me punën e familjen e tyre dhe në ditët e tyre nuk kanë kohë të merren me gjera të vogla dhe as me intriga të  mëdha !!!

Duke parë  financimin absolut në këtë fabrikë, seriozitetin e punës , kushtet perfekte të pastërtisë, mënyrën e sjelljes, si konsumatore , gjithkush bën betimin Lufra,  vendos pikepyetje për kolege tanë gazetarë, ndërsa ne si Albanian Excellence, themi sa mirë që ekzistojnë njerëz  të tillë që ne ti kemi mes nesh aq më shumë me titullin “Zonjë që bën Shqipërinë  !!!

Vjollca Dedei

Menaxhere e larte ne Televizion -Pruducente

Vjollca Dedei, një personalitet shumë planësh në botën e televizionit , të medias dhe te produksionit të filmit,  në jetën e saj profesionale  ka emërues të përbashkët pasionin, dashurinë dhe seriozitetin absolut . E palodhur në kërkimin e më të mirës , vizionare për të paraprirë shijet estetike që duhet të ketë nje film , një produksion ,e vërtetë në jetën e saj profesionale dhe njerezore, Vjollca Dedei , është  një shëmbull profesional dhe etaloni si bëhet profesióni vetëm përmes punës dhe ndershmërisë profesionale, një shëmbull fisnikerie e këmbëngulje  në kërkimin e me të mirës!!! Është bukur të ndjekësh rrugëtimin e saj në punë nga Televizioni Shqiptar, në kollosë botërore të medias si BBC, TNT, në punën  në Top Channel,apo në jetën e saj të madhe e plot dashuri e gëzim profesional , me mikun , shokun , njeriun më të dashur të saj, Pluton Vasi!!!

Vasilika Tafa

Drejtore e Shtepisw Botuese OMBRA GVG

Vasilika Tafa , sot drejton nje nga shtepite botuese me te njohura ne ne Shqiperi dhe jo vetem !!! Ombra Gvg , eshte nje histori e vertete suksesi nga pike nisja e saj ne rritjen e saj e deri me sot , si ne konceptin e botimit, perceptimin, konkretizimin profesional për te qene I plote ne duart e lexuesit me dashurine dhe perkushtimin me Te madh ne saje Vasilija Tafa, e Cila do Te marre titullin Zonje qe Ben Shqiperine me 7 dhjetor ne Mak Albania Hotel gjate nje mbremjes Gala !!! Ne kete interviste , Vasilika rrefen rritjen e saj profesiónale por Edhe njerezore me Ombra Gvg , cdo Te desheronte te ndryshonte ne fushen e botimeve me Te cilen eshte lidhur jeta e saj !!! Kur flet për idete e saj per vijimin e rrugetimi Te saj ne vitin 2019 me Albanian Excellence, Vasilika Tafa thote se do ishte se bashku me stafin e AE ne nje vizite ne grate e dhunuara ne Kosove , ku do i dhuronte disa kolana me Libra dhe ku ajo do te desheronte te merrte titullin e madh Zonje qe Ben Shqiperine!!!

Arlinda Çausholli,

Drejtoreshe  e Komunikimit ne Aeroportin Nderkombetar te Tiranes

Arlinda  te sjell ne vete e te kujton se Kur lind …, askush nuk ka shance te ndryshoje … e aq me shume Kur je Çausholl…!!! E lindur per te qene líder me arsye, u rrit me qenesine e qenurit gazetare, sepse e deshte me shpirt kete profesión edhe pse recitonte e prezantonte ne Shkodren e madhe kur ajo ishte Arlinda e vogel!!! Tani qe eshte e madhe, ne nje dite dielli kur vjeshta e dyte ka droje te jete e vertete, Arlinda jone, me qetesi te bukur tregon sfidat e saj te jetes profesionale me mediat me te qenesisshme boterore 🌟, duke te bere qe me duatrokitje te forta ti ti thuash : ej Bravooo!!! Por Kur tregon për Zonjat qe Bejne Shqiperine , titull qe do e mbaje nga 7 dhjetori, ngazellimi për Arlinden eshte I qenesishem dhe I vertete sepse me elegancen e saj Te mencur ajo nuk di Te shkruaj vetem Cizmet e verdha… , kete po se po…, po di ti jape Jehone vendit tonë aty nga aeroporti Nderkombetar Nene Tereza , aty ku ajo kalon oret me Te gjata te jetes se saj!!!

 

Anila Kalleshi

Dietologe- Presidente e Albanian Lifestyle Medicine Association

Gjithmone sistematike, e kujdesshme e perkushtuar dhe serioze ne punen e saj per te dhene me te miren por dhe për te patur me te miren , Anila Kalleshi , eshte zonja qe si dietologe dhe me trajtime dobesimi por edhe si Presidente e Albanian Lifestyle Medicine Association u ka kthyer buzeqeshjen,  disa qindra Zonjave nga e gjithe Shqiperia dhe jo vetem!!! E rendur per te sjelle sherbimin me cilesor e dashuruar me librin ku ka hedhur cilesisht metoda koherente dhe efikase , ka krijuar biblioteken e Librave te saj  për nutricionin aq te domosdoshen për shendetin e njeriut. Anila Kalleshi, eshte gjithnje ne rendje te rritjes se saj gjithe planeshe profesionale !!! E ftuar Te jete prezente ne eventet boterore te nutriciónit , fituese e shume trofeve boterore, Anila Kalleshi , eshte e gjithnje ne kerkim te rritjes se saj profesionale duke qene studente e te gjitha kohrave për shkak te deshires se saj per te nxene vit pas viti e kohe pas kohe !!!

Erilda Reci

Drejtore e Pergjithshme e Spitalit Gjerman

Ishte kenaqesi te kemi ne “Zonjat qe bejne Shqiperine”, ideuar nga Albanian Excellence, zonjen Erilda Reci Selimi , nje histori e shembullit Shqiptar , nje zonje e re ne moshe por me cilesi te jashtezakonshme ne administrim te udhehequr nga vizioni dhe idete ne ndryshim ne drejtimin e Spitalit Gjerman ne Tirane, nje prej spitaleve qe ka spikatur ne diagnostikimin dhe sherimin eficent te pacienteve !!! Vizionare dhe e vendosur si administratore e ketij spitali, me nje eksperience ekselente prej nje dekade ne fushen farmaceutike, Erilda tregon sfidat e saj ne drejtim por dhe mbeshtetjen qe ka vendosur te jape gratis për moshen e trete ne diagnostikim!!! 7 dhjetor hotel Mak Albania Hotel ,ora 20.00 , Zonjat
Qe bejne Shqiperine nga Albanian Excellence , nje eksperince e shembullit shqiptar aq e domosdoshme ne kohet qe jetojme!!!

 

Eni Cobani

Avokate  Anetare Nderi e Albanian Excellence

Gjithmone Eni Cobani, ne fakt ka qene ne krye te detyrave qe I kane ngarkuar por dhe qe i ka marre persiper me kurajon e saj te ftohte ne dukje por aq te prere dhe kembengulese per te fituar gjithnje me zotesi ne te teren e saj !!! Keshtu ka qene gjithnje, qe kur ishte e vogel dhe studionte violine ,kur mori medaljen e arit, si pedagoge e disa qindra brezash studentesh , ne detyra te larta shteterore , ne krijimin e strukturave te studios se saj te avokatise, por dhe si ndermjetesja e pare mediatike ne televizionin Klan , ku prej shtate vitesh ka arritur te ndermjetesoje historite jetesore te disa qindra njerezish qe kane vendosur paqe ne jeten e tyre nga nje emerues i perbashket qe eshte Zonja Eni Cobani!!!Kush ka qene udherrefyesi i jetes se saj ??? Sigurisht babai i saj , Zoti Hysen Cobani!!! Dhe pavaresht se idhulli I saj nuk eshte me ne kete jete Eni vijon te jetoje me te , qofte ne nje mendim te saj , qofte ne nje kujtim , qofte ne nje keshille te tij …!!!Ne nje interviste për Zonjat qe bejne Shqiperine, Eni ne nje ndarje dite , foli per jeten e saj profesionale, njerezore , jeten e paprekshme ne dukje po aq Te vertete ne te teren e saj !!! Se gjithmone , Eni Cobani , ka qene ne balle te puneve , ashtu si ne diten e saj te parreshtur nga punet , kete vit gjeti kohen te ishte ne krye te bordit qe zgjodhi dhe konturoi për Zonjat qe bejne Shqiperine, nje projekt  I rendesishem për kohen qe, jetojme  dhe me Zonjen e te gjithe shqiptareve , zonjen Eni Cobani!!!

 

Brunilda Paskali

Keshilltare  pe ceshtjet  sociale prane Presidentit te Te  Republikes

Dy dashurite profesionale dhe me se te realizuara te Brunilda Paskali, jane arsimi dhe administrata e larte shtetetore! Kjo e fundit ne fakt, ka pese vite qe eshte bere pjese e jetes se saj por qe Brunilda me dashurin e madhe te shpirtit te saj, e jeton me te njejtin pasión dhe profesionalizem ashtu si Edhe arsimin qe e kulmoi me ndertimin e nje institucióni arsimor Te suksesshen sic eshte Kolegji Universitar Wisdom ne Tirane!!!Energjike, e mprehte dhe Po aq e sakte ne mendimin e saj, Brunilda Paskali, eshte sot Keshilltare e Presidentit te Republikes, z. Ilir Meta , ne mbulimin e ceshtjeve sociale dhe te kultures !!! Si Zonje qe Ben Shqiperine, ideuar nga Albanian Excellence, znj Brunilda Paskali, për vijimesine e ketij projekti ne Vitin 2019, do te organizoje disa ore te hapura me grupe te ndryshme interesi mbi administraten shteterore, menyren e organizimit, sjelles dhe zhvillimit te saj, si nje hallke shume e rendesishme e lidhjes se pushtetit vendor e qendror me qytetaret !!! E perzgjedhur nga Albanian Excellence, si histori suksesi ne Vitin 2016 , Brunilda Paskali , do te mbaje nga 7 dhjetori, titullin, Zonje qe Ben Shqiperine, nje titull qe ajo e pershfaq cdo dite ne oret e gjata te punes se saj !!!

 

Antonela Hako,

Biznesmene, e shitjes dhe marketingut  ne Fabriken Hako

 

Antonela  Hako , eshte zonja qe u rrit se bashku me kompanine Hako, nje nga me te njohurat ne vend ne industrine ushqimore. Sfidat dhe sukseset, arritjet, fushat e reja te zbulimit dhe te zberthimit te formave te reja te marketingut te konvertuara ne krijimin e nje firme te besueshme ne industrine ushqimore shqiptare sikunder eshte Hako, mbajne pa kundershti emrin Antonela Hako, e perzgjedhur për te qene nga Albanian Excellence si Zonje qe Ben Shqiperine!!!! E sigurte dhe sfiduese ne vendimet qe merr per kompanine , e hapur dhe e qarte për keto vendime, znj Hako nder te tjera cilesoi ne kete interviste idene qe prodhimet qe konsumojme , duhet te flasin shqip … “Kjo tregon ne rradhe te pare respekt ndaj vetes” , tha ajo ne kete interviste te realizuar nga Albanian Excellence e cila ne bashkepunim me Report TV , realizoi nje cikel me portretet e Zonjave qe bejne Shqiperine  konkludon ne kete me nje mbremje te mrekullueshme Gala ne Hotel Mak Albanian ne Tirane!!! Antonela Hako cileson se nje pune me pasión e ore te gjata qe harrojne lodhjen te bejme te ndjesh suksesin , gje te cilen padyshim e ndjen qe ne takimin e pare me zonjen me karakter te forte e te cliret ne kulturen qe transmeton jo vetem personalisht, por ne te gjithe strukturen Hako te konturuar e personalizuar nga Ajo!!!!💎🌟

Suzana  Varvarica

Studiuese Arti

Nje rrugetim me shume pika suksesi, nder te tjera si piktore filmi, skulptore , studiuese arti, te ben me sy e veshe kur interviston Suzana Varvaricen, për Zonjat qe bejne Shqiperine !!! Te duket se udhetimi profesional qe tregon eshte mes reales dhe ireales, kembenguljes ne limitetet e vullnetit absolut, deshires per te ndertuar me te miren ne art ne identifikimin e kolloseve te artit tonë ne kolanen e studimeve absolute te saj !!! E palodhur ne personalitetin zotesise se saj artistike,njerezore, familjare, Suzana Varvarica, ne qetesine e saj , te le cuditur edhe si skulptore , kur veprat e saj jane ne vende Qendrore te ketij shteti packa se te qenit skulptore eshte nje privilegj qe pak zonja mund ta kene !!! Kembengulja e heshtur ne zgjuarsi e fjales se saj te mencur, te ben te kujtosh sa mire do te ishte te degjohej kjo lloj fjale , dhe jo ajo qe na ben cdo dite te na dhembin veshet , koka dhe shpirti ne kete vend ku te gjithe duan te pushtojne ate qe nuk mund ta kene, jo se nuk ju takon, por se zotesisht nuk mund ta arrijne !!!

 

 Nevila Nika,  Historiane –arkivisite

 

Nevila Nika, nje personalitet ne fushen e historiografíse , e dashuruar dhe e përkushtuar qe kur ishte 22 vjec me Arkiven e Republikes se Shqiperise , foli Te enjte për mikrofonin e Zonjat qe bejne Shqiperine, për udhen e saj Te gjate ne profesionin e saj, mbushur plot dinjitet profesional , kulture, perkujdesje deri ne detaje për me Te miren ne mbrojtje dhe ruajtje te pasurise sone kombetare !!! Kujdesi I saj ne detaje për punen , vullneti dhe kembengulja, memoria absolute , kultura e saj gjithperfshirese, te pezmaton Kur mendon faktin se perfonalitete te ketij diapazoni Po behen gjithnje e me pak ne kete vend !!! Ne 2019 se bashku me ekipin e Albanian Excellence, Nevila Nika ,  ka thene se do te jete  ne krye te organizimit te nje tryeze Te rrumbullaket për dhunen ushtruar ndaj grúas ne periudha te ndryshme ne Kosove , ne kuader Te 20 vjetorit te luftes ne Kosove dhe peticionit Te iniciuar nga Albanian Excellence për dhunen seksuale Te ushtruar ndaj Grave Te Kosoves , ne vitin 1999!!!

 

Keshtu  Zonjat qe bejne Shqiptarine, kane hedhur idete e tyre për vijimesine e ketij titulli qe do te marrin kete ne Nate.

 

Ina Kosturi

Violoniste- Predagoge

Te intervistosh Ina Kosturin , violiniste , pedagoge ne Universitetin e Arteve, autore e disa librave artistike, koha ndal ne vend me ritmin qe i jep Ina tregimit te jetes te saj , nje tregim I qarte, konciz , sintetik i larmishem dhe i drejtuar nga arsyeja e pjekur, ndjeshmeria , dhe kerkimi drejt Te rejave qe i kerkon me ngulm!!! Pjese e Zonjat qe bejne Shqiperine… ajo surprizon me idene e krijimit te nje aktiviteti tradite te zonjave qe kane bere Shqiperine shume dekada me pare, bazuar ne hulumtimet, kerkimet e Ines, duke krijuar nje baze te sakte per ndertimin e nje Mozaiku vlerash ne muziken femerore qe Ina vete do ta sjelle ne ditet tona me kompozimet e saja dhe vullnetin artistik te bashkuar gjate vitit 2019 me Rrugetimin e Albanian Excellence

 Alma Mile

Gazetare

Eshte me shume se bukur te jesh me kolege e se bashku Te ndash profesionin ne hapsire dhe ne kohe , si ka qene , si eshte,si do Te behet me mire … Rrugetimi profesional I Almes …, rritja e saj ne 18 vite ne gazetari … mes oreve te palodhura, personazheve te panumurt, pasionit, kembenguljes dhe vullnetit per me te miren!!!Cfare propozoi Alma , ne kete nisme Te Albanian Excellence qe profesioni saj Te jete me i sigurte dhe I vertete ne te ardhmenn??? Statusi i te qenit gazetar … nje domosdoshmeri e kohes qe jetojme Kur cdo kush nga mengjesi ne darke mund Te quhet , gazetar !!! Shembulli Shqiptar , me 7 dhjetor nga Albanian Excellence vetem ne Mak Albanian Hotel💙

 

Erilda Reci Selimi

Drejtore  e Pergjithshme e Spitalit Gjerman

Ishte kenaqesi te intervistonim ne kuader “Te Zonjave qe bejne Shqiperine”, ideuar nga Albanian Excellence, zonjen Erilda Reci Selimi , nje histori e shembullit Shqiptar , nje zonje e re ne moshe por me cilesi te jashtezakonshme ne administrim te udhehequr nga vizioni dhe idete ne ndryshim ne drejtimin e Spitalit Gjerman ne Tirane, nje prej spitaleve qe ka spikatur ne diagnostikimin dhe sherimin eficent te pacienteve !!!

Vizionare dhe e vendosur si administratore e ketij spitali, me nje eksperience ekselente prej nje dekade ne fushen farmaceutike, Erilda tregon sfidat e saj ne drejtim por dhe mbeshtetjen qe ka vendosur te jape gratis për moshen e trete ne diagnostikim!!!

Sot ajo do te marre kete titull te madh  7 dhjetor , Zonjat
Qe bejne Shqiperine nga Albanian Excellence , nje eksperince e shembullit shqiptar aq e domosdoshme ne kohet qe jetojme!!!

 

Maria Therese Marchal ,

Biznesmene

Maria Therese Marchal ,  eshte nje zonjen franko-shqiptare e cila ka 27 vite qe jep kontributin e saj ne Shqiperi ku ka kaluar shume sfida ne te Berin me mire te Shqiperise !!! Te gjithe qe e kane provuar shijen franceze ne kafenene e konceptuar nga Maria ku cdo gje Te ofron shijen e rafinuar franceze , ka patur mundesine Te njohe zonjen qe la Francen per Te jetuar ne Shqiperi !!

E sakte ne mendim,  e qete  me nje buzeqeshje rrezelluese,  ajo ka dhene kontributinn e saj ne shume projekte te realizuara   duke qene pjese  active e jetes se komunistetit shqiptar .

Edhe epr vitin 2019 ajo thote qe eshte e gatshme te bashkepunoje dhe te jete se bashku me Albanian Excellence ne aktivitetet e sai te shumta si kosnulente dhe bashkepunetore e saj, aashtu sikunder ajo eshte e hapur per te mbeshtetur me eksperiencene  saj cilindo qe ka nevoje .

 

Vera Bekteshi

Shkrimtare-Fizikante

Zonja Vera Bekteshi,  nje zonje e dashuruar dhe perkushtuar me fiziken dhe letersine, fisnikerisht  e lidhur  me simbiozen e saj . E percaktuar ne idete e saj profesionale qe e vogel,, pavaresisht nderprejes absurde te profesionit te saj , me nje kurajo te jashtezakonshme, Vera Bekteshi arriti rekorde ne shitjen librave te saj . Ajo eshte nje  shembull konkret I vendosmerise civile profesionale… se kur e desheron me baze nje profesion … gjithmone  mund te arrish majat … ashtu I Zonja Vera Bekteshi e  cila vijon te kete sukses …

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.