Parada shqiptare në Nju Jork : Albanian Excellence-nderim suksesit shqiptar kudo është

Flora Nikolla shkruan :

Nju Jork, 4 qershor/AE/-Pjesmarrja e Albanian Excellence në Paradën shqiptare në Nju Jork më 10 qershor Manhattan  NYC, ka një mision fisnik për faktin  se pjesmarrjen e saj këtë herë në këtë aktivitet  palcërisht shqiptar, ia kushton nderimit të suksesit shqiptar kudo- është si simbol i  vitalitetit të kombit tonë.

“ Ne duam të japim një mesazh falenderimi dhe mirënjohje për të gjithë shqiptarët kudo janë,  duam të nderojmë dinjitetin dhe punën e  shqiptarëve si të barabartë mes të barabartëve kudo jetojnë e punojnë , në këtë  aktivitet të organizuar çdo muaj qershor  nga Albanian Roots-Rrënjët shqiptare në një nga rrugët kryesore në Manhattan”, u shpreh Andis Gjoni,  drejtor ekzekutiv i Albanian Excellence, piktor, skenograf, regjisor  me një aktivitet të spikatur jo vetëm në USA por edhe në  Shqipëri.

“Si pjesë  integrale e Paradës shqiptare në Nju Jork, Albanian Excellence, ka kontributin e saj  në këtë aktivitet të përvitshëm kur në një nga aveniutë kryesore të Manhatannit,  vishet kuq e zi dhe ku këndohen e interpretohen valle shqiptare  dhe ku jepen mesazhe për më shumë mbarësi e  bashkim mes shqiptarëve”, cilësoi Gjoni i cili prej disa vitesh ka konceptuar  edhe prezatimin e Albanian Excellence në këtë parade (karrocën dhe banderolën), ku spikasin figura të shquara të kombit si Nënë Tereza, Rauf Fico,  Ismail Kadare, Inva Mula etj  .

Duke patur parsysh që në thelb të misionit të kësaj qëndre, është   suksesi shqiptar, si një  tribunë e vlerave të vërteta të mbarë shqiptarisë. bordi i Albanian Excellence vendosi që këtë herë, pjesmarrjen e saj në Paradën shqitare, t’ia kushtojë suksesit shqiptar kudo është. Por për t’i  dhënë edhe më shumë vlerë, Albanian Excellence ka  vendosur të nisë po këtë vit edhe një traditë të re në këtë paradë, duke ftuar të jenë pjesë e saj dhe personalitete shqiptare nga fusha të ndryshme që prezantojnë me jetën e tyre histori suksesi .

Këtë vit u vendos të  ftohej, aktorja e njohur  shqiptare, Rita Gjeka, aktualisht  Drejtore e Teatrit Migjeni në Shkodër si  dhe zonja Angela Paparizo, manaxhere e artit dhe kulturës në bashkinë e Burlingtonit, qytet pranë Torontos, Kanada, dy shëmbuj suksesi  dhe dinjiteti njerëzor dhe profesional.

“Jam e nderuar që do të jem pjesë e paradës së shqiptarëve në  Nju Jork dhe do festoj kulturën dhe trashëgiminë e pasur të popullit tim. Është një moment krenarie për mua, të përjetoj prezantimin e traditës dhe historinë tonë, dhe te bashkohem me miqte e mi te komunitetit shqiptar, si perfaqesuese e Albanian Excellence”, u shpreh me këtë rast  Paparizo, e cila punon plot pasion  në fushën e artit  duke dëshmuar për kretivitetin  artistëve dhe të talentit të tyre.

Por Albanian Excellence si  pjesë e  Paradës  shqiptare në Nju Jork, përgëzon njëherazi organizatorët e këtij aktiviteti të përvitshëm si dhe mbështet idenë që këtë vit Parada i është  kushtuar, 145 vjetorit të Lidhjes së Prizrenit, lëvizja e parë e shqiptare e organizuar në mënyrë administrative, politike dhe ushtarake nga koha e Skënderbeut, kur shqiptarët të detyruar nga rrethanat e vitit 1878,  thirrën një Kuvend Mbarëkombëtar, i cili synonte bashkimin e Shqipërisë.

Albanian  Excellence faktor i rëndësishëm në jetën e komunitetit të suksesit amerikan

Në fakt, Albanian Excellence, ka ditur të jetë një faktor i rëndësishëm në jetën e komunitetit të suksesit shqiptar në Nu Jork. Shumë personazhe nga Nju Jork por edhe shtete të tjera të Amerikës, ishin të pranishëm në  librin historik , “100 histori suksesi në 100 vjetorin e Pavarësisë” , dhe njëherazi dhe në aktivitetet dhe në mbrëmjen Gala që u organizua në sallën e Teatrit të Operas dhe Baletit në Tiranë, në prani të personaliteteve më të larta të vendit.

Ky aktivitet , ishte i pari në rradhë kur  në mënyrë të organizuar dhe zyrtare u nderuan shqiptarët e suksesit , duke hapur më pas siparin edhe aktiviteteve të këtij lloji. Nga SHBA ishin të paktën 20 personazhe që nderuan me pjesmarrjen  e tyre në libër por edhe në mbrëmjen Gala.

Më pas do  të lançonim e të tregonim për suksesin shqiptar në Nju Jork e në rreth tij në librin , “121 histori suksesi në 121 foto”,  botuar ne një libër të mishëruar në një ekspozitë fotografike  e cila u prezantua me shumë sukses në një mbrëmje të veçantë në selinë e Presidentit të Republikës së asaj kohe, zotit Ilir Meta .Por më pas kjo ekspozitë dhe ky libër do të  prezantoheshin  në ekspozita të veçanta, në Shqipëri (Pogradec, Tiranë, Patos), në Maqedoninë e Veriut (Strugë), Sërbi(Preshevë),  Kosovë (Prishtinë),  Mali i Zi (Uqin), duke qënë në këtë mënyrë një tribunë shumë e rëndësishme dhe reale e suksesit shqiptar  dhe duke marrë iniciativa konkrete kudo që shkonim.

Por gjithkush kujton edhe sot aktivitetin që Albanian Excellence , zhvilloi në shtator të vitit 2016. U pagëzua  nga ideatorët jo pa qëllim, “Zonjat shqiptarë në Nju Jork”,  kurorëzuar me një mbrëmje Gala të paharruar  në sallën Symphony Space në Manhattan, ku u nderuan zonjat shqiptare të të gjitha trojeve kombëtare që jetojnë në Nju Jork dhe rreth tij, me regji dhe skena nga Andis Gjoni e skenar nga Flora Nikolla.

Në këtë mbrëmje Gala, u promovua  libri “Zonjat shqiptare në Nju Jork”, me intervista të  realizuara nga Flora Nikolla dhe Kozeta Zylo . Qershia mbi tortë ?  Nënshkrimi nga të gjithë të pranishmit  i Memorandumit , me firmën e parë të Presidentit Nishani,  “Të qënit grua në shekullin e XXI”.  I gjithë aktiviteti u organizua nën kujdesin personal të Presidentit të Republikës në atë kohë, të ndjerit z.Bujar Nishani.

Por në vijim të detyrave që u parashtruan në këtë memorandum  në qershor 2018, në Nju Xheris, u nënshkrua në kuadrin e këtij memorandumi, Peticioni në mbeshtetje të grave të dhunuara në Luftën e Kosovës ne vitin 1999” i  nënshkruar deri më tani nga përafërsisht nga 13.000 persona. Po ashtu disa zonja të suksesit shqiptar në Nju Jork dhe në Nju Xhersi u nderuan me titullin e akorduar nga Albanian Excellence, ” Zonjë që bën Shqiptarinë”.

 

Dëshira Ahmeti , sopranoja e njohur shqiptare që jeton në Nju Jork, sopranoja e parë shqiptare në Teatrin Kombëtar të Operas së Maqedonisë  së Veriut, ishte e pranishme me zërin  e saj në krijimin e orkestrës së Albanian Excellence ,në vitin 2018 në Tiranë, një koncert solemn që u organizua nën kujdesin e Presidentit të asaj kohe, zotit Ilir Meta. Dëshirës ju dorëzua personalisht nga Presidenti Meta diploma e anëtares së nderit të Albanian Excellence, duke qënë nga ai moment një pjesë e rëndësishmë e kësaj qëndre e cila vetëm i jep zë vlerave të shqiptarëve kudo janë.

Dy vite më parë kur pandemia botërore e Covid 19 ende ishte mes nesh, baritoni i njohur Kreshnik Zhabjaku,  do të ftohej në Shqipëri për një tur koncertor në juglidje të Shqipërisë përfshirë dhe Dibrën e Madhe . Së bashku me sopranon e parë të Teatrit të Operas dhe Baletit , Eva Golemi, shoqëruar nga kuinteti i Albanian Excellence, drejtuar nga maestro Smerald Spahia, spala e orkestres Palma de Mayoca –Spanjë, Kreshniku,  do të interpretonte në katër koncerte  duke marrë duatrokitje  të merituara nga  publiku në Pogradec, Korçë, Dibër e Madhe por edhe  duatrokitje nga fëmijët romë  dhe fëmijët e korpusit Nehemia , ku dhanë një koncert enkas për ta. Regjistruar nga Televizoni Shqiptar, ky  koncert me këngë të juglindjes së vendit dhe zonës së Dibrës të risjella në një frymë të re nga Shpëtim Saraçi , është një dëshmi e gjallë  se kur ekziston dëshira e mirë dhe mëndja e hapur , mund të organizohen bashkëpunime të tilla të suksesit me shqiptarët kudo janë, këtej apo andej kufirit, duke ndihmuar për të qënë sa më pranë.

Por dy këngëtarët e njohur me banim në Nju Jork, sopranoja Dëshira Ahmeti dhe  baritoni , Kreshnik Zhabjaku së bashku me  orkestrën Albanian Excellence në fund të vitit 2020 , ne kohën e Pandemisë Covid 19 , realizuan në Manhattan këngën e njohur Silent Night , si nje mesazh miresie dhe paqe, ndersa disa  muaj më parë, Dëshira Ahmeti, interpretoi po me orkestrën Albanian Excellence,  këngën  “Lule borë”, si një mesazh falenderimi për të gjithë personelin mjeksor kudo në botë që ishin në luftë Covid 19.

Albanian Excellence e vijon misionin  e saj të evidentimit, nderimit të suksesit shqiptar kudo në botë, si me tituj ashtu edhe me çmimet e themeluara në nder të njerëzve që bëjnë historinë e kombit tonë,  ashtu edhe në botimin deri më tani të të paktën 13 librave të cilat janë padyshim enciklopedia e suksesit shqiptar.

Ky është mision fisnik  aq edhe njerëzor i Albanian Excellence, i pranueshëm nga të gjithë si në  ditën e 10- të të qershorit të vitit 2023 , kur me flamurin kuq e zi do të nderojmë suksesin e bashkëkombasve tanë në zemër të qëndres së botës, në Manhattan –NYC/

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *